خواص عسل برای ورزشکاران و بدنسازان

Properties of honey for athletes and bodybuilders

آیا درباره خواص عسل برای ورزشکاران و بدنسازان اطلاعاتی دارید؟ مشکل بسیاری از کربوهیدرات‌های مصرفی بعد از تمرین چرخه هیپوگلیسمی است. هیپوگلیسمی نوعی افت قند خون است که باعث ضعف و فشار خون می‌شود؛ در واقع زمانی که کربوهیدرات‌هایی مانند شکر یا قند مصنوعی مصرف می‌کنید به سرعت هضم می‌شوند و قند خون را به سرعت افزایش می‌دهند، چنین افزایشی در سطح قند خون باعث می‌شود لوزالمعده در تلاش برای بازگرداندن قند خون به سطح عادی، انسولین بیش از اندازه‌ای ترشح کند و قند خون کاهش پیدا کند. برای جلوگیری از اثر هیپوگلیسمی، عسل یکی از بهترین کربوهیدرات‌ها برای انرژی دوباره بعد از یک تمرین سخت بدنسازی و ورزش می‌باشد.

ویژگی‌ها و خواص عسل برای ورزشکاران

خواص عسل
در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام و نتیجه آن در مجله پزشکی ورزشی آسیا منتشر شد، تاثیر نوشیدنی عسل و اقاقیا بر روی بدن مخصوصا در گرما مورد بررسی قرار گرفته بود که طی آن عسل ابزاری موثر در بهبود عملکرد بدن و تنطیم قند خون بدون ایجاد هیپوگلیسمی را نشان می‌داد.

عسل قند خون را در بدن افراد به شکلی موثرتر از ساکارز و یا مالتودکسترین حفط می‌کند. عسل نسبت به سایر قندها دارای شاخص قند خون پایین تری است، که می تواند باعث بهبودی کربوهیدرات ها شود. در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می‌شود.

به همین دلیل یکی از دالایل تاثیر عسل بر ورزشکاران به دلیل نوع جذب آن در بدن است؛ چرا که پس از مصرف عسل، انرژی موجود در آن در دو به مرحله به بافت‌های بدن می‌رسد و های مچنین این خاصیت موجب می‌شود که قند خون به مقدار زیاد و یک مرتبه بالا و پایین نرود.

این خاصیت مصرف عسل، به ویژه برای کوهنوردان یا ورزشکاران در مسابقات بسیار سودمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *